Rodzaje zespoleń:
- Szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym.
Ograniczają wypływ energii cieplnej z pomieszczeń na zewnątrz. Cienka, niewidoczna dla oka warstwa napylona na szkło float przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, zapobiegajac przenikaniu ciepła na zewnątrz. W efekcie dla użytkownika oznacza to zmniejszenie nakładów poniesionych na ogrzewanie pomieszczeń, podniesienie komfortu cieplnego, a także ochronę naszego wspólnego środowiska. W zależności od sposobu nanoszenia i rodzaju powłoki wyróżniamy szkła niskoemisyjne twardopowłokowe i miękkopowłokowe. Te ostatnie pozwalają uzyskiwać szyby zespolone o najkorzystniejszym (najmniejszym) współczynniku przenikania cieplnego k.
Na przykład szyba zespolona o budowie: szkło niskoemisyjne miękkopowłokowe/Argon/float charakteryzuje się współczynnikiem k=1,1[W/m2 x K]
- Szyby zespolone ze szkłem warstwowym
Mają za zadanie chronić użytkowników przed poranieniem odłamkami w przypadku pęknięcia, stłuczenia lub próby włamania. Cechą charakterystyczną szkła warstwowego (multifloat) jest połączenie składowych tafli szkła folią PVB na całej ich powierzchni. Zależnie od budowy wyróżniamy różne rodzaje szkieł warstwowych i w związku z tym różne klasy odporności na przebicie:
• Szkło antywłamaniowe (2 x float 4mm + 2 warstwy folii ) klasa P2,
• Szkło antywłamaniowe (2 x float 4mm + 3 warstwy folii ) klasa P4,
• Szyby zespolone dźwiękochłonne
Mają za zadanie zabezpieczać przed hałasem zewnętrznym ( wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować jego źródła ) w celu zapewnienia właściwego komfortu w pomieszczeniach. Cechy dźwiękochłonne pakietów zespolonych uzyskuje się poprzez ich asymetryczną budowę oraz wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazami tłumiącymi dźwieki. Zależnie od konstrukcji szyby zespolone osiągają izolacyjność askustyczną w przedziale Rw=32-52 dB. Dlatego bardzo istotny jest dobór odpowiedniego pakietu szybowego w zależności od potrzeb i wymagań klienta.
- Szyby zespolone przeciwsłoneczne
Mają za zadanie ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem promieniami słonecznymi pomieszczeń. Stosowane głównie w biurach, budynkach użyteczności pubkicznej, sklepach. Ze względu na różnorodność kolorów bardzo pozytywnie wpływają na estetykę budynków. Swoje własności zawdzięczają odpowiedniej strukturze masy szklanej - absorpcyjna lub refleksyjna (odbijająca promienie słoneczne).
- Szyby zespolone ze szprosami
Aluminiowy szpros wewnątrzszybowy to wielki walor nowoczesnej stolarki budowlanej. Podnosi jej atrakcyjność, a także pozwala w łatwy sposób zachować charakter istniejącego budownictwa jedno- lub wielorodzinnego. Różnorodność kształtów, form i kolorów szprosów powoduje, że jest on niezastąpiony w nowoczesnej stolarce, będącej elementem renowacji starszych i zabytkowych budowli, pozwalając na zachowanie niepowtarzalnej stylistyki istniejących lub nowo budowanych obiektów. Szprosy wewnątrzszybowe nie powodują obniżenia termoizolacyjności szyb.